• No products in the cart.

  • LOGIN

Aktywność społeczeństwa

Według danych Stowarzyszenia Klon/Jawor za 2010 rok w działalność społeczną angażowało się  30,1% osób w wieku poniżej 25 lat, 17,5% Polaków między 26. a 35. rokiem życia, 18,1% w przedziale 36-45 lat, 19,5% w wieku 46-55 lat i tylko 14,8% osób powyżej 55. roku życia.

Natomiast według badań GUS przeprowadzonych w I kwartale 2016 r  w wolontariat angażowało się 9.5% osoby w wieku od 15 do 24 lat, 9.3% w wieku 25-44 lata oraz 6.6% osób, które ukończyły 65 lat.

W Polsce osoby powyżej 50 roku życia są także jednymi z najmniej aktywnych w porównaniu z osobami w tym wieku zamieszkującymi inne kraje europejskie. Szacuje się że jednie około 7 % Polaków powyżej 55 roku życia angażuje się w wolontariat.

 

Wolontariat osób dojrzałych jest najbardziej popularny w Szwecji oraz Holandii, gdzie aktywność wolontariacką deklaruje 56% osób powyżej 55 roku życia. Najmniej wolontariuszy jest natomiast w Grecji i Portugali, gdzie wolontariat deklaruje zaledwie 4% osób w wieku 55+.

Czym jest wolontariat międzypokoleniowy?

Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do spotkań, wymian doświadczeń i kontaktów międzypokoleniowych. Seniorzy coraz rzadziej nie są już postrzegani jako źródła wiedzy. Coraz częściej  młodzi ludzie uczą starszych nowych technologii. Obecnie brakuje miejsc i okazji do spotkań międzypokoleniowych, przez co rodzą się uprzedzenia i zanika chęć współpracy.  Sportowy wolontariat międzypokoleniowy pokazuje, że warto spotkać młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać. Brzmi to może banalnie, ale tym bardziej warto to sprawdzić w praktyce.

Wolontariat międzypokoleniowy to przede wszystkim próba zaangażowania rodzin zawodników w codzienną działalność klubów i organizacji sportowych. To także zaangażowanie całych rodzin w działalność wolontariacką podczas imprez sportowych. Wykorzystanie potencjału osób czynnych zawodowo oraz emerytów. Pokazanie efektywności zespołów senior- student, osoba 30+ i 16-latek. Próba wyjścia poza ogólnie przyjęte założenie że wolontariat jest tylko dla ludzi młodych.

Course Curriculum

Wolontariat międzypokoleniowy
Wolontariat międzypokoleniowy 01:15:00
Wolontariat międzypokoleniowy – test 00:10:00

Course Reviews

N.A

ratings
  • 5 stars0
  • 4 stars0
  • 3 stars0
  • 2 stars0
  • 1 stars0

No Reviews found for this course.

56 STUDENTS ENROLLED
Template Design © VibeThemes. All rights reserved.

Setup Menus in Admin Panel

X